19 February 2017

Single Breed Championship

Critiques

Results

Best in Show: Torbers Satin And Lace
Best Opp. Sex in Show: Pelyma Dashing Duke JW
Best Puppy in Show: Palmik Whisper Again
Res. Best Puppy in Show: Zoraden Darkest Wings
Best Veteran in Show: Ch. Willingwisp Star Trooper

Dogs

1st. Ch. Willingwisp Star Trooper
2nd. Lawleymoon Midnight Party
3rd. Ipanema What A Pearler
Res. Becscott Lessons Dreamer Of Jasarat
VHC. Huntinghill Mr. Kool At Janiste

1st. Palmik Whisper Again
2nd. Zoraden Surprise Edition
3rd. Travellerways Dreamer
Res. Whisterfield Wild Foxglove
VHC. Hollyland Welsh Rebel

1st. Palmik Whisper Again
2nd. Oakbark Making Dreams At Wolfcastle
3rd. Runnel Run For Fun
Res. Zoraden Surprise Party
VHC. Travellerways Dreamer

1st. Falconcrag Class Act For Dewerstone
2nd. Railfield Lone Rainger
3rd. Mollytop Dream Maker
Res. Collooney Swing Time
VHC. Travellerways Dreamer

1st. Palmik Depeche Mode
2nd. Falconcrag Another Class
3rd. Kandalama Royale
Res. Almakaela Dare To Dream
VHC. Nattah Lord Of Sirius

1st. Mollytop Dream Maker
2nd.  Travellerways Dreamer
3rd.
Res.
VHC.

Bryarose Theseus At Dewerstone
2nd. Bryntreia First Steps
3rd. Copsebury Comedy Chaos
Res. Danluke Lord Sugar
VHC. Travellerways Dreamer

1st.  Richclass King Of Kings
2nd. Palmik Hearts On Fire
3rd.  Erbys Celtic Dream Maker
Res.  Nattah Lord Of Sirius
VHC. Tit For Tat

1st. Mossbawnhill Carries It Off For Lewcerycar
2nd. Oakbark Main Player
3rd. Glantam Great Ziegfield
Res. Bryntreia First Steps
VHC. Copsebury Comedy Chaos

1st. Drakesoak Halloween Twist
2nd. Lawleymoon Time Will Tell
3rd. Craigavad Once In A Lifetime
Res. Collooney Taylor Made
VHC. Railfield Rainkey For Sharmus JW

1st. Pelyma Dashing Duke JW
2nd. Glantam Going My Way
3rd. Zoraden Gingerbread Latte JW
Res. Stormalong Romantic Romeo
VHC. Danluke Double Tango With Ipanema

1st. Marleben Myracle Magician From Cadreleth
2nd. Jothryn Bjorne To Love JW
3rd. Railfield Rainicon In Yialousa JW
Res. Chapleigh Asellus Borealis
VHC. Collooney Jayhawk

Best Dog: Pelyma Dashing Duke JW
Res.Best Dog: Drakesoak Halloween Twist
Best Puppy Dog: Palmik Whisper Again
Best Veteran Dog: Ch. Willingwiasp Star Trooper

Bitches

1st. Deljorhea Dream Racer At Nattah
2nd.
3rd.
Res.
VHC.

1st. Zoraden Darkest Wings
2nd. Jothryn Golden Glow
3rd. Edenwhip Lady of The Lakes
Res. Hallyland Fire In My Soul
VHC.

1st. Citycroft Crème Caramel Of Jasarat
2nd. Dolce Diva Divine N Delary
3rd. Zoraden Sweet Surprise
Res. Drakesoak Hot Toddy
VHC. Ringmore Galatea

1st. Falconcrag High Class
2nd  Collooney Candy Crush
3rd. Dolce Diva Divine N Delary
Res. Ipanema Girl On Fire
VHC. Mollytop Dreamy Night

1st. Palmik Kandalama Dusk Till Dawn JW
2nd. Crosscop Wishing On A Star
3rd. Amber Amaryllis From Pelyma
Res. Millingtondale Mercury
VHC. Morrelham Mejare

1st. Citycroft Crème Caramel Of Jasarat
2nd. Mollytop Dreamy Night
3rd. Ringmore Galatea
Res. Penbriar Can’t Believe It
VHC.

1st.  Gwendariff Thanks A Latte
2nd. Chesilven Meadow Sweet
3rd. Millingtondale Mercury
Res. Young Love In A Mist
VHC.

1st. Barmoll Bailey’s On Ice
2nd. Ipanema Girl On Fire
3rd. Chesilven Vanilla Velvet
Res. Moonlake My Goodness At Pelyma
VHC. Copsebury Cream Cracker

1st. Torbers Satin And Lace
2nd. Citycroft My Fair Lady Of Jasarat
3rd. Drakesoak Hubble Bubble
Res. Hazelnut Honeycomb
VHC. Tancurelo Penny Crayon

1st. Molvine Zoe
2nd. Railfield Raining Kisses
3rd. Mulranny Miss Moneypenny At Caderleth
Res. Darquell Kay Sera At Tancurelo
VHC. Chesilven Morning Dew

1st. Oakbark Miss Bossy Boots
2nd. Whisterfield As If By Magic JW ShCM
3rd. Almakaela Dreamy Wispers
Res. Glantam Gigi
VHC. Kierpark Pretty Young Thing

1st. Ch Whiptails Happiness And Joy At Ipanema JW ShCM
2nd. Dutch Ch. Crème Anglaises Hello Look At Me
3rd. April Showers At Crosscop
Res. Charuzian Sapphire
VHC. Almakaela Wispers On Wings

Best Bitch: Torbers Satin And Lace
Res. Best Bitch: Palmik Kandalama Dusk Till Dawn JW
Best Puppy Bitch: Zoraden Darkest Wings
Best Veteran Bitch: Deljorhea Dream Racer At Nattah

Junior Handling

1st. Charlotte Fisher
2nd. Lois Mortimer
3rd. Emma Fisher
Res.
VHC.

1st. Leah Scourfield
2nd. James Winkley- Balmer
3rd. Ryan Dewey
Res.
VHC.

Special Special Award

1st. Falconcrag Class Act For Dewerstone
2nd. Railfield Lone Rainger
3rd. Ipanema Girl on Fire
Res. Crosscop Wishing on A Star
VHC. Hergehill Persian Silk At Copsebury

1st. Jothryn Bjorne To Love JW
2nd. Barmoll Billy Elliot
3rd. Anywhere And When At Clynecourt ShCM
Res. Jothryn Bjorne Again JW
VHC. Railfield Rainkey For Sharmus JW