3 August 2021

SWWC Results Single Breed Joint Championship Show

Critiques

Results

Best in Show: Veredon Another Rose

Reserve Best in Show: Wheelspin Silver Shadow Among Silkdance JW

Best Opp. Sex in Show: Wheelspin Silver Shadow Among Silkdance JW

Best Puppy in Show: Crosscop Candle In The Wind To Supeta

Res. Best Puppy in Show: Barmoll Blues Singer

Best Veteran in Show: Mulcair Meerkat Marble JW ShCM

Dogs

Class 1 Veteran Dog 9

1st. Fletchgate Star Walker
2nd. Stormalong Romantic Romeo
3rd. Nattah Silver Lining
Res. Bryarose Theseus At Dewerstone
VHC. Drakesoak Halloween Twist

Class 2 Minor Puppy Dog 3

1st. Barmoll Blues Singer
2nd. Elmanash Grecian King
3rd. Nattah Nature’s Dream
Res.
VHC.

Class 3 Puppy Dog 5(1)

1st. Palmik King Arthur
2nd. Doddridge Silver Jigilo
3rd. Swistir Baileys Cream
Res. Treviskey Celtic Blaze
VHC.

Class 4 Junior Dog 5(3)

1st. Lolani Café Amore
2nd. Kidaruka It’s Showtime At Oxana
3rd.
Res.
VHC.

Class 5 Yearling Dog 5(2)

1st. Elmanash Stars And Stripes
2nd. Southgrove Keeping It Moving At
Zeglynn
3rd. Cobyco City Limits
Res.
VHC.

Class 6 Novice Dog 6(2)

1st. Barmoll Blues Singer
2nd. Southgrove Keeping It Moving At
Zeglynn
3rd. Kidaruka It’s Showtime At Oxana
Res. Cobyco City Limits
VHC.

Class 7 Special Beginners Dog 4(2)

1st. Nattah Nature’s Dream
2nd. Treviskey Celtic Blaze
3rd.
Res.
VHC.

Class 8 Graduate Dog 6(1)

1st. Oakbark Marksman For Railfield
2nd. Railfield Rainomen For Silkdance JW
3rd. Kidaruka A Mother’s Prayer
Res. Mithrandir Albatross
VHC. Wolfcastle Rumour Has It Among
Drakesoak

Class 9 Post Graduate Dog 4

1st. Jasarat Salted Caramel Of Macalldon JW
2nd. Railfield Rainoir At Sharmus
3rd. Westwood Prince Liam
Res. Alamayn Chevrons In Blue
VHC.

Class 10 Limit Dog 11(1)

1st. Wheelspin Silver Shadow Among
Silkdance JW
2nd. Elmanash Glenfidditch
3rd. Zoraden Bright Star
Res. Silkridge Just Joey
VHC. Drakesoak Rum Punch

Class 11 Open Dog 9

1st. Ch Runaround Starman At Stormalong
JW
2nd. Moonlake My Way
3rd. Railfield Lone Rainger
Res. Doddridge Secret Passion
VHC. Snowleana Errol Flynn Of Silkridge
JW

Class 12 Sp.Lure/Racing Dog 7(1)

1st. Moonlake My Way
2nd. Nattah Silver Lining
3rd. Ringmore Dalrymple
Res. Zoraden Bright Star
VHC. Cathmick Blue It Is

Best Dog: Wheelspin Silver Shadow Among Silkdance JW
Res.Best Dog: Ch Runaround Starman At Stormalong JW
Best Puppy Dog: Barmoll Blues Singer
Best Veteran Dog: Fletchgate Star Walker

Bitches

Class 13 Veteran Bitch 5

1st. Mulcair Meerkat Marble JW ShCM
2nd. Ger.Ch. Shiny Sensations Spirit Of Love
For Supeta ShCM
3rd. Ringmore Day Lily
Res. Mollytop Lady Babu
VHC. Cernevale Bluebell

Class 14 Minor Puppy Bitch 9

1st. Silkridge Jasmine
2nd. Barmoll Blue Bayou
3rd. Mulcair Dun And Dusted
Res. Lawleymoon Say No More
VHC. I Just Can’t Help Believin

Class 15 Puppy Bitch 5(2)

1st. Crosscop Candle In The Wind To Supeta
2nd. Palmik Lady Guinevere
3rd. Iscaglades Goldilocks
Res.
VHC.

Class 16 Junior Bitch 5

1st. Supeta’s Little Darlin
2nd Zoraden Enchanted
3rd. Chipwhipp Let The Sunshine
Res. Haccasbrook Say It Again
VHC. Whisterfield Lady Gaga

Class 17 Yearling Bitch 8(1)

1st. Cobyco City Lights
2nd. Treviskey Enchanted Wisper
3rd. Gilnockie Indigo Blue
Res. Jothryn Ruby Tuesday At Zenobia
VHC. Jasteal Goddess Of Godrevy

Class 18 Novice Bitch 8(1)

1st. Barmoll Blue Bayou
2nd. Gilnockie Indigo Blue
3rd. Citycroft Americano With Silkridge
Res. Pteridium Bracken
VHC. Nattah Venus’s One Dream

Class 19 Special Beginners Bitch 4

1st. Runaround Amazin Grace With
Sandspring
2nd. Rosedale Lady At Mollytop
3rd. Freehamlet Dreme Maker
Res. Lawleymoon First Love
VHC.

Class 20 Graduate Bitch 8(2)

1st. Lolani Mocha Martini At Zoraden
2nd. Nevedith Cape Jasmine
3rd. Haccasbrook Say It Again
Res. Treviskey Enchanted Wisper
VHC. Lawleymoon First Love

Class 21 Post Graduate Bitch 12(1)

1st. Gilnockie Have Faith
2nd. Crosscop Maybe One More At Mulcair
JW
3rd. Bryntreia Whispered Love At Palmik JW
Res. Moonlake Medium Blonde
VHC. Esedra Sirenuse At Bohosoul

Class 22 Limit Bitch 12(1)

1st. Palmik Queen Of Diamonds JW
2nd. Kamasal Starlight Rascal At Huntinghill
3rd. Railfield Rainnymph
Res. Romaclove The Power Of Love
VHC. Chesilven Crème De Monte

Class 23 Open Bitch 8

1st. Veredon Another Rose
2nd. Cobyco Cover Girl
3rd. Palmik Carousel For Huntinghill JW
Res. Ch. Crosscop Let It Shine For Supeta
JW OSW
VHC. Barmoll Bag O’ Tricks

Class 24 Sp. Racing/Coursing Bitch 5

1st. Zoraden Fifty Shades Darker JW 3rd. Ringmore Day Lily
Res. Northwhip She’s A Lady Of
Whisterfield
VHC. Nattah Venus’s One Dream

Best Bitch: Veredon Another Rose
Res. Best Bitch: Cobyco City Lights
Best Puppy Bitch: Crosscop Candle In The Wind To Supeta
Best Veteran Bitch: Mulcair Meerkat Marble JW ShCM

Class 25 6 – 11 years

No Entries

Special Award Class 27 Yearling 5(1)

1st. Silkridge Yoko Ohno
2nd. Jasteal Goddess Of Godrevy
3rd. Whisterfield Lady Gaga Res. Alysando’s Sweet Audrina
VHC.

Class 26 12 -16 years

No Entries

Special Award Class 28 Open 7(2)

1st. Kandalama Royale
2nd. Silkridge Just Joey
3rd. Ringmore Hecate
Res. Truelove In A Mist At Iscaglades
VHC. Snowleana Errol Flynn Of Silkridge JW